Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? Ailelere 11 Öneri

Çocuklar aileler için yaz tatili önerileriÇocuklarımız bütün bir yıl boyunca çok çalıştı, sınav telaşları, okuma-yazma öğrenme çabaları, erken kalkma derdi vb. derken çok yoruldular. İple çektikleri uzun bir tatil süreci onları bekliyor. Bu süreçte dinlenmek, bol bol oynamak, bolca uyumak onların en doğal hakkı. Ancak bütün bir tatili plansız geçirmek çocuğumuz açısından verimli bir tatil olmaz. Çocuğun yaşına göre düzenlenmiş aktiviteleri içeren bir tatil; onların zihinsel, duygusal, sosyal ve akademik yönden gelişimine olumlu bir katkı sağlar.

Yapılacak olan aktiviteleri çocukların ilgi ve yeteneklerine göre belirlemek, onların katılımı konusunda daha özendirici olacaktır.

Birlikte Oyunlar Oynayın

Aile birlikte oyunlar oynayınOyun, çocuklarımızı daha derinden tanımak, ilişkilerimizi kuvvetlendirmek için bir fırsattır. Okul sürecinde; okul, ödev, ders derken ailecek geçirilen vakit süresi kısalabiliyor. İşte size fırsat: Tatil ve bolca vakit. Hep birlikte ister evde oyuncaklar, kutu oyunları ister dışarıda top, bisiklet, toz-toprak ile oyun.

Bu bağlamda belli günlerde “aile oyun saatleri” oluşturmak harika bir başlangıç olacaktır.

Çocuğunuzu Spor Kursuna Yazdırın

Çocuğunuzu Spor Kursuna YazdırınSpor, çocukların enerjilerini atabilmesi ve sağlıklı yaşam için yegane aktivitelerden birisidir. Aynı zamanda spor yapan çocuklar; yüksek özgüvene sahip olur, disiplinli hareket etmeyi öğrenirler. Liderlik becerileri gelişir, zorluklarla mücadele etmeyi öğrenirler.

Spor deyince sadece futbol, basketbol gibi top ile ilgili sporlar aklımıza gelmesin. Dövüş sporları, yüzme, binicilik, güreş ve daha niceleri. Tek yapmanız gereken çocuğumuz ile konuşmak, onun ilgi ve isteğine göre bir spor merkezine, spor kulübüne veya belediyelerin yaz kurslarına katılımını sağlamak.

Sanat Çalışmalarına Katılmasını Sağlayın

Çocuğunuzu sanat kursuna yazıdırnÇocuklar sanat sayesinde gözlem yapmayı, yorumlamayı, çok yönlü düşünmeyi öğrenir. Açık fikirli bir şekilde yaratıcı düşünmeyi geliştirir. Sanat; çocuklarda güven duygusunu, insanın insan yapan özellikleri taşıyan sağ beynin gelişmesini sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Okula Başlama Yaşı 2019

Çocuklar aslında biz farkına varmasak da sanatı çok seviyor. Resim çizmeyi, boyamayı, şarkı söylemeyi, tiyatro/piyeste rol yapmayı… Kim bilir belki çocuğumuz bir Picasso gibi harika bir ressam ya da Kemal Sunal gibi efsane bir usta sinema oyuncusu. Tatiller yeni değerleri ortaya çıkarmak için harika bir başlangıç olabilir.

Müzik Aleti Çalmayı Öğrensin

Çocuklar müzik aleti çalmayı öğrensinMüzik aleti çalmak düzenli ve sürekli çalmayı gerektirir.  Bu sayede çocuğunuz planlı ve disiplinli çalışmayı öğrenir. Müzik aleti çalmak; zihni meşgul ettiği için, çocukları stresten uzak tutar.

İster keman, ister piyano isterse de flüt veya ney olsun. Çocuklarınızın duygularını notalara dökmesi için fırsat verin.

Doğayla İç İçe Olmalarına İmkan Tanıyın

Çocuklar Doğaya birlikteÖzellikle yaz tatilleri çocukların doğayla iç içe olmaları için bulunmaz bir fırsattır. Çocuklarınızın doğayla iç içe olmasına fırsat vererek, onların gözlem becerisinin gelişmesine ve analiz yapmasına katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca doğayla iç içe olmanın dikkat eksikliği bozukluğuna faydası vardır. Stres ve kaygıyı azaltır, yaratıcılığı geliştirir.

Parklar, bahçeler, bölge ormanları her daim gezmek için bizleri bekliyor.

Birlikte Kitaplar Alın, Okuma Saatleri Oluşturun

Çocuk-kitap-okuma-kütüphane-kitapçıTatilin başlamasıyla bir kitapçıya giderek, çocuğumuzun isteğine göre bir kitap alması için ona rehberlik edin. Bırakın istediği kitabı alsın. Belki de bir dergi. İstediğini alsın ki isteyerek ve zevkle okuyabilsin. Kimi zaman birlikte kimi zaman ise bireysel okuma için plan oluşturun. Unutmayın hayaller kitaplardan geçer.

Özellikle 1. sınıftan yeni çıkmış öğrenciler için kesinlikle atlanılmaması gereken bir madde olduğunu unutmayın.

Hobi Edinmesine Yardımcı Olun

çocuk fotoğraf çekme-hobiYetişkinler kadar çocukların da hobi edinmesi onların ruhsal gelişimine katkı sağlar. Çocukların  yaratıcılığının gelişmesini destekler. Çocuklar, hobi edinerek zamanı kaliteli geçirmenin, yeni bir şeyler üretmenin zevkine varacaklardır. Çocuklarda da yaşanabilecek stresin atılması konusunda faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ne tür hobiler derseniz; bunun sınırı yok. İş tamamen çocuğun ilgisine ve zevkine kalmış. Siz sadece destek olun.

Yaşıtları İle Bir Arada Olmasını Sağlayın

Yaşıtları ile birlikte olmasını sağlayınÇocuklar tatili fırsat bilip zamanlarının çoğunu bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin başında geçirmek isteyebilir. Okul sürecinde sürekli yaşıtlarıyla bir arada olan çocukların farklı bir davranış içine girmesi onları ruhsal ve sosyal yönden etkileyebilir.

Uygun saat dilimlerinde çocuğunuz ile birlikte oyun parklarına çıkarak onun yaşıtlarıyla bir arada olmasını sağlayın.

Sinemaya, Tiyatroya Gidin

Ailece sinemaSinema ve tiyatro sayesinde çocukların; kelime hazneleri gelişir, hayal dünyaları genişler, yorum becerisi artar. İzledikleriyle kendi yaşantısı arasında bağ kurarak aile ortamında veya okulda öğrenemediklerini içsel öğrenmeyle öğrenebilir.

Çocuklarınızın yeni dünyalar ve yaşamları öğrenmesi için yaşına uygun sinema ve tiyatroya gidin. Gidememek için özel sebepleriniz varsa evde sinema saatleri yapın.

Ödevleri İçin Planlama Yapın

plan yapma-çocuk-çalışma-ders-planlıÖğretmeni tarafından verilmiş ödevleri varsa bunları tatilin son günlerine sıkışmaması için düzenleme yapın. 3 günde veya haftada bir sayfa, bir etkinlik gibi.

Ödeviniz yoksa da çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirici, zihinsel becerilerine katkısı olan etkinlik, mantık-zeka geliştirici kitaplar alarak belli aralıklarla yaptırın.

Tatile Gidin

Çocuğunuzla tatile gidin

Çocuğunuzun yeni yerler keşfetmesi, okul yorgunluğunu atabilmesi, yeni tecrübeler edinebilmesi için tatile çıkın. Bunu sadece deniz tatili olarak düşünmeyin. Başka bir şehirdeki akrabanızın, köydeki büyüğünüzün yanına giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle köy yaşamını tecrübe etmek harika bir fikir olacaktır.

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir