Okula Başlama Yaşı 2019

10 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Bunların içinden en önemlisi de çocukların okula başlama yaşı ile ilgili olan madde. Bu maddeye göre en erken okula başlama yaşı 69 ay olarak belirlendi. Yapılan değişikliğe göre 69 aylık, 70 aylık ve 71 aylık çocukların okula başlamasında veli isteği ile erteleme yapılabilecek.

Resmi gazetede yayınlanan değişiklik şu şekildedir.

a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.
b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteler.”

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190710-6.htm
çocuğum hangi okula gidecek mi 2019

Yönetmelikteki düzenlemeyle anaokulu okula başlama yaşı ise şu şekildedir.

a) Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.
b) Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.
c) İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır.

Okula Başlama Yaşı Hesaplama

Milli Eğitim Bakanlığı velilere yardımcı olması adına okula başlama yaşını hesaplamak için e-okul üzerinden bir modül hazırladı. İlgili modülde çocuğunuzun doğum tarihini girerek okula başlaması ile ilgili durumu açıklayıcı şekilde öğrenebilirsiniz. Bakanlık tarafından hazırlanan sayfaya şu linkten ulaşabilirsiniz.

https://e-okul.meb.gov.tr/yasHesap.aspx

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? Ailelere 11 Öneri

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir