Çocuklar İçin İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

yasa gore internet kullanimi-guvenli ve bilincli internet kullanimiHızla gelişen teknoloji ve cep telefonları ile birlikte çocukların internet kullanım yaşı düşmeye başladı. Aynı şekilde sosyal ağ kullanımının yaygınlaşması ve tanımadık kişilerin çocuklara yönelik saldırgan davranışları; “Çocuklar için bilinçli internet kullanımı nasıl olmalıdır? sorusunu akıllara getiriyor. Ebeveynler internetin çocuğa zararları ve güvenli internet kullanımı konusunda bilinçli olmalıdır. Çocukların interneti güvenli bir şekilde kullanmaları için ana-babalar şu noktalara dikkat etmelidir.

İnterneti Tanımak Önemli

Çocuklara internet kullanımı konusunda doğru rehberlik yapabilmek adına öncelikle ebeveynler interneti iyi bilmelidir. Bu doğrultuda ebeveynler internet ortamında çocuğunu koruyabilecek kadar internet kullanmayı öğrenmelidir. Ayrıca yaşa göre internet kullanımı noktasında dikkatli davranıp yasaklamak yerine zaman ayarlaması yapılması önemlidir. Unutmayın! Yasaklar çocuklara hep cazip gelmektedir.

Bilinçli İnternet Kullanımı Konusunda Siz Örnek Olun

İlk aşamada interneti tanımak önemlidir demiştik. İnterneti tanıdıktan ve öğrendikten sonra çocuklara bilinçli ve  güvenli internet kullanımı noktasında örnek olunmalıdır. “İnternetin doğru kullanımı nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabının sizde olduğunu unutmayın. Kendi internet alışkanlıklarınızı kontrol edebildiğiniz takdirde iyi bir örnek olmuş olursunuz. Bunun için;

 • Çocuk ile internet kullanımı konusunda bir sözleşme imzalayın. Bu sözleşmeye siz de uyun.
 • İnternet kullanımı kurallarını belirleyin, örnek olması adına önce siz kurallara uyun.
 • Çocuğu internetten uzak tutmak için onunla kaliteli ve güzel vakit geçirecek zamanlar oluşturun.
 • İnternette karşılaşabileceği tehlikeli durumlarda hemen size bilgi verebileceğinden emin olun. Güvenilir olduğunuzu çocuğunuza hissettirin.

İnternetin Zararları Çocuğa Anlatılmalı

internet guvenligi hakkinda bilgi

Çocuğa internet güvenliği hakkında bilgi verilmelidir. İnternetin yanlış ve uzun süreli kullanımında insanlara verebileceği zararlar anlatılmalıdır.

 • Aşırı kullanıldığında internet bağımlılığına yol açtığını
 • Göz ve beyin gelişimi gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği
 • İnternette sadece faydalı bilgilerin bulunmadığı, bunun yanında cinsellik ve şiddet unsuru bilgilerin yer aldığı
 • Tanımadık kişilerle arkadaşlık kurmanın zararları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çocuğu İlkokula Başlayacak Ailelere 14 Öneri

çocuklara anlatılmalıdır.

İnternet Güvenliği Hakkında Bilmesi Gerekenleri Çocuğa Öğretin

bilincli internet kullanimiÇocuğunuza

 • Tanımadığı kişilerle arkadaşlık kurmaması gerektiğini
 • Ailesi ve kendisi hakkında bilgileri paylaşmaması gerektiğini
 • İnternetin gerçek hayattan farklı olduğunu
 • Hayatın internetten ibaret olmadığını
 • Hoşuna gitmeyen bir durumla karşılaştığında size bilgi vermesi gerektiğini
 • İnternet üzerinden gelen içeriğini bilmediği güzel gözüken teklifleri kabul etmemesi gerektiğini

öğretin.

Sosyal Ağ Kullanımına Dikkat Edin

internetin cocuga zararları-yasa gore internet

Çocukların okumaya başlamasıyla başta facebook olmak üzere diğer sosyal ağlara üye olmak istemeleri daha da cazip hale gelmektedir. Ailelerin bu noktada daha da dikkatli olması gerekir. Çocukların küçük yaşlarda sosyal ağlara üye olmalarına izin verilmemelidir. Üye olunduğu zaman ise profil gizlilik ayarlarının yapılmasında yardımcı olun. Özel fotoğraf ve bilgilerini paylaşmaması gerektiğini öğretin. Hiçbir sebeple tanımadıkları kişileri arkadaş olarak eklememeleri gerektiğini söyleyin. Ara ara çocuğunuzun sosyal ağını izniyle kontrol edin. Sosyal ağ üzerinde arkadaşı olun.

Güvenli İnternet Hizmetlerini Kullanın

Ebeveynler olarak her an her zaman çocuğunuzun yanında olmaya gayret gösterseniz de kimi zaman bu mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla internetin zararlı içeriklerinden çocukları korumak için güvenli internet hizmetlerinden yararlanmak gerekir. İnternet servis sağlayıcınızın sunduğu profillerden uygun olan birini kullanın. İhtiyaca göre aile veya çocuk profili uygundur. Türk Telekom’un sunduğu “Aile Koruma Şifresi” gibi hizmetlerden yararlanın. Diğer servis sağlayıcılarında da buna benzer hizmetler olduğunu unutmayın. Antivirüs programı kullanın ve ayarlarından gerekli düzenlemeleri yapın.

>>> Güvenli internet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi ve internetin bilinçli kullanımı konusunda farklı konu başlıklarını okumak için güvenli web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir