Bir Hikaye Bir Ders: Dalı Kesmek (Özgüven)

Özgüven ve çocuklarda özgüven gelişiminin önemi üzerine hoş bir hikaye:

Çocuklarda Özgüven Gelişimi- Özgüven Nasıl Elde Edilir - Özgüven Eksikliği - Özgüven hikaye - Özgüven kazanmak

Dalı Kesmek

Evvel zaman içinde, kralın birine eğitilmemiş ancak güzel mi güzel, ihtişamlı mı ihtişamlı iki şahin hediye edilmiş.

Kral, bu zamana kadar hiç böyle ihtişamlı şahinler görmemiş. Bu çok değerli kuşların eğitilmesi için bir şahin eğiticisi bulunmasını emretmiş.

Zaman su gibi akıp geçerken, şahinlerin eğitimi tamamlanmış. Ancak şahinlerden biri gökyüzünde bütün ihtişamı ile süzülüp uçarken, diğer şahin üzerinde bulunduğu daldan hiç ayrılmadan tüneyip duruyormuş.

Bunun üzerine kral, ülkeye tekrar haber yayarak yeni şahin eğiticileri bulunmasını emretmiş. Ancak gelen hiç bir şahin eğiticisi yine bu şahini uçurmayı başaramamış.

Gel zaman git zaman ülkenin diğer ucunda bir şahin eğiticisi bulunmuş. Kralın emri ile saraya çağrılan bu şahin eğiticisi saraya getirilmiş ve hemen eğitime başlamış.

Kral ertesi sabah uyandığında bir bakmış ki iki şahin de bütün güzellik ve ihtişamı ile gökyüzünde süzülerek uçmakta. Tabii kral gördüklerine inanamamış ve koşar adımlarla eğiticinin yanına gidip, durumu sormuş:

– Senden önce onlarca eğitici geldi ama başaramadı. Nasıl başardın bunu?

Şahin eğiticisi kendinden emin bir şekilde şu cevabı vermiş:

– Çok basit kralım. Sadece kuşun tünediği dalı kestim.

Sevgili  anne babalar;

Çocuklarımızı çok seviyor ve onları koruyup kolluyoruz. Korumalıyız da. Ancak bu koruma ve kollama bazen sınırları aşıyor. İlkokula başlamış bir çocuğa çoğu zaman ellerimizle yemeğini yediriyor, kıyafetlerini kendisinin giymesine müsaade etmiyoruz. Yeri geliyor ödevi onun adına yapıp, onun adına konuşuyoruz. Bu örnekleri uzatıp çoğaltabiliriz. Bu davranışlarla çocuğumuzu tembelliğe ve hazıra alıştırıyoruz.

Sürekli olarak anne-babasının koruması altında kalan çocuklar güvenli alanın dışına çıkamadığı için istediği başarıyı yakalayamıyor. Çocuklar kendilerinde var olan ilgi, yetenek ve becerilerin farkına varamıyor. Özgüven gelişiminde sorunlar yaşıyor. Özgüven eksikliği yaşayan çocuklar çekingen ve pısırık olurlar, son kararı verme konusunda kaçınma davranışında bulunurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bir Hikaye Bir Ders: Bambu Ağacı (Sabır)

Çocuklarımızın başarıyı yakalayabilmesi, hedeflerine ulaşabilmesi ve “Ben yapabiliyorum.” diyebilmesi için tutundukları dalları kesmek lazım. Yani kendimizi. Koruma ve kollamamızı çocuklarımızın gözlerinin içine sokmadan, uzaktan uzağa yaparak onların rahat alanlarının dışına çıkmasını sağlamalıyız. Bu sayede çocuklarımızın özgüven kazanmasında ön adımı atmış oluruz.

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir