Bir Hikaye Bir Ders: Bir Gün Mutlaka (Baba-Çocuk İlişkisi)

Çocukların sağlıklı gelişiminde anneyle birlikte babanın da önemli bir rol aldığı yadsınamaz bir gerçektir. Çocukların gerek kimlik gerekse de kişiliğinin gelişiminde babalara ihtiyacı vardır. Ancak ne var ki çocukların gelişiminde babalar bu süreci uzaktan izliyor. Aileler ve babalar için şartlar ne kadar zor olsa da babalar; çocuklarına yeteri kadar vakit ayırmalıdır. Mutlu ve huzurlu bir aile ortamı ve sağlıklı bir kişiliğe sahip çocuklar yetiştirmek için babaların çocuklarına daha çok zaman ayırması gerekmektedir.

Bir Gün Mutlaka

Bir gün, çocuğum doğdu. O dünyaya geldiğinde, yetişmem gereken uçaklar ve ödenmesi gereken faturalarla meşguldüm. Ben uzaklardayken yürümeyi öğrendi. Konuşmayı da öyle. Ve biraz büyüdüğünde “Senin gibi olmak istiyorum baba” demeye başladı.

İş yerine telefon açıp, “Baba, eve ne zaman geleceksin?” diye sorardı ikide bir. “Ne zaman geleceğimi bilmiyorum, oğlum. Ama geldiğimde birlikte güzel bir vakit geçireceğimizden emin olabilirsin.”

Yıllar öylece geçip gitti. Oğlum 10 yaşına geldi. Ona güzel bir top aldım. “Top için teşekkürler baba! Haydi oynayalım.” dedi. Ancak ben “Bu hafta sonu tamamlaman gereken işler var. Bugün olmaz, haftaya, tamam mı?” dedim. “Tamam” dedi. Fakat yüzündeki gülümseme eksilmedi. “Büyüyünce, baba dedi, ben de senin gibi olmak istiyorum.

Yıllar öylece geçip gitti. Oğlum önce ilkokuldan sonra liseden sonra üniversiteden mezun oldu. Bu durumda, diğer birçok baba gibi benim de söylemem gereken bir şeyler vardı. “Seninle gurur duyuyorum oğlum. Gel, şöyle biraz oturalım, sana diyeceklerim var.” dedim. Başını salladı ve gülümseyerek: “Arkadaşlara sözüm var baba.” dedi. “Arabanın anahtarlarını verebilir misin? Sonra görüşürüz, oldu mu?”

Yıllar öylece geçip gitti. Emekli oldum. Artık bol bol vaktim vardı. Oğlum ise başka bir şehirde iyi bir iş bulmuştu, orada yaşıyordu. Bir gün ona telefon ettim. “Eğer sence de uygunsa, hafta sonra buraya gel de hasret giderelim.” dedim. “Sevinirim baba.” dedi. “Bir bakayım, müsait bir vakit bulabilirsem, gelirim. Ama şu sıralar işlerim çok yoğun. Fakat seninle görüşmeyi ben de istiyorum, baba.” “Peki, ne zaman gelirsin oğlum?” “Ne zaman olur bilmiyorum, baba. Şimdi bir iş görüşmem var. Ona yetişmem gerek. Sonra ararım seni. Geldiğimde birlikte güzel vakit geçireceğimizden emin olabilirsin.”

Ve telefonu kapattığımda, oğlumun çocukluk hayalini gerçekleştiğini anladım.

Örnek aldığı babasına benzediğini.

Büyüyünce tıpkı babası gibi olduğunu.

Sevgili Anne Babalar;

Çocukların kendisiyle barışık, başarılı bir çocuk olması için babasına ihtiyaç vardır. Babasıyla ilişkisi kuvvetli bir çocuk karşı cinse nasıl yaklaşılacağını bilir. Baba sevgisinin verdiği güven, çocuğun kendisini daha güçlü olmasını sağlar. Babasının desteğini her daim yanında hisseden bir çocuk kendisine daha çok güven duyar, öz güveni artar. Yapılan araştırmalarda babanın ilgili olması, çocukların zekasının gelişiminde olumlu katkı sağladığı görülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bir Hikaye Bir Ders: Dalı Kesmek (Özgüven)

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir