Sosyal İçerme Semineri ve İzlenimlerim (Erzurum – Ağustos’18)

Sosyal İçerme Eğitimi Semineri- Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü - Meb Hizmetiçi - Hizmetiçi Eğitim Yerleri

30 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında “Sosyal İçerme Eğitimi Semineri”ne katıldım. Seminer Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş olup, Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Merkezinde gerçekleşti. Oldukça verimli ve eğlenceli geçen seminerle ilgili izlenimlerimi yazmak ve birkaç kısa bilgi vermek istedim.

Seminer Konusu Ve Kazanımlarım

Sosyal içerme için çok farklı tanımlamalar yapabiliriz. Kısaca tanımlamak istersek; dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonu konusunda atılacak adımlar diyebiliriz. Ancak geniş bir alanı kapsayan “Sosyal İçerme” kavramının önemi gün geçtikçe daha artıyor. Sosyal içerme denilince akla ilk olarak ırk ve cinsiyet ayrımcılığı ve dışlanması gelse de aslında bundan daha fazlası. Nitekim Avrupa Birliği’nin çeşitli araştırmalarda elde ettiği bulgulara göre; “Avrupa ve Orta Asya Bölgesi’nde her üç kişiden biri sosyal olarak dışlanmış durumdadır.” sonucu elde edilmiştir.

Bu çerçevede katıldığım seminerde sosyal içerme kavramı ve içeriği dışında, “Öğretmenler olarak okulumuzda, çevremizde ve sınıfımızda sosyal içerme ve sosyal dışlanma konusunda neler yapabiliriz, ne tür çalışmalarda bulunabiliriz?”  konularında bilgi aktarımı oldu. Seminere katılan hocaların üniversitelerden olması hatta bu konuda çalışmalarının bulunması faydayı daha da arttırdı.

Sadece Eğitim mi?

Hizmetiçi kurs ve seminerler eğitimden daha fazlasını içeriyor. Bu seminerlerin güzel bir yanı ise farklı şehirlerden gelmiş öğretmenler ile tanışmak oluyor. Farklı yaşantılar, eğitime farklı bakışlar kendimizdeki doğru ve yanlışları görmemize fırsat tanıyor. Faklı bölgelerde uygulanmış çalışmalardan haber almış oluyoruz.

Her hizmetiçi eğitimde olduğu gibi bu hizmetiçi eğitimde  de eğitimden arta kalan zamanda kültürel geziler düzenlendi. Erzurum şehir turu, Tortum Şelalesi ve Kars Merkez ile Ani Harabeleri bu eğitim içindeki gezilerdi.

Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Hakkında Kısa Bilgiler

Erzurum Hizmetiçi merkeze 14 km uzaklıkta Erzincan yolu üzerinde yer alıyor. Büyük bir kampüs alanı bulunmakta. Binalar labirent biçiminde, inişler-çıkışlar insanı yorabiliyor. Otel bölümünün biraz bakıma ihtiyacı var. Yemekler genel olarak iyiydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2. Sınıf Beslenme Listesi

Ulaşım B1 numaralı halk otobüsü ile sağlanıyor. Otogar veya havaalanından otobüslere binip üniversite kavşağından B1 otobüsüne aktarma yaparak enstitüye ulaşılıyor.

Hizmetiçi Eğitim ve Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir