En Eğlenceli 1. Sınıf Tanışma Oyunları

ilkogretim tanisma oyunlari drama-ilk ders tanisma etkinlikleriOkula uyum haftasında öğrencilerle tanışmak, öğrencilerin birbirlerini tanımalarını sağlamak ve sınıf içi kaynaşmayı sağlamak için tanışma oyunları önemlidir. Oyunlar öğrencilerin okula uyumlarında yardımcı olur  ve okulun korkulacak yer olmadığı konusunda -varsa- korkularını yenmelerine yardımcı olur. Tanışma oyunları sırasında öğretmenler olarak öğrencilerimizi tanıma fırsatı da buluruz.

İster sınıf içinde isterse de bahçede oynayın. İşte en eğlenceli 5 tanışma oyunu.

1. At Topu Söyle Adını

Sınıfta ilk gün oynatılabilecek isim öğrenme amaçlı bir tanışma oyunudur. İki aşamalı bir oyundur. Bir adet top gerektirir.

1. Aşama: Öğrenciler ayakta halka oluştururlar. Öğretmen ortaya geçer. Elindeki yumuşak topu göz göze geldiği bir öğrenciye “Benim adım …….., senin adın ne?” diyerek atar. Topu alan öğrenci “Benim adım ……..” der ve topu öğretmene geri atar. Öğretmen bu şekilde bütün öğrencilere topu atana kadar devam eder. Daha sonradan öğretmen ortadan çıkar ve öğrenciler birbirlerine “Benim adım…….., senin adın ne?” diyerek oyuna devam ederler. Bu aşamada gitgide oyun hızlandırılabilir. Bütün öğrenciler adlarını söyledikten sonra 2. aşamaya geçilir.

2. Aşama: Bu aşamada ise top atılan kişinin adı söylenmeye çalışılır. Öğretmen herhangi bir öğrencisine “Senin adın ……..” diyerek oyunu başlatır. Topu alan öğrenci bu sefer başka bir öğrenciye “Senin adın ……..” diyerek oyun devam ettirilir.

Öneriler: Öğrencilerin rahat tutabilmesi için topun yumuşak ve küçük olması tavsiye olunur. Her iki aşamada da top atılırken öğrencilerin göz göze gelmelerine dikkat edilir. 1. aşamada isimlerin çoğunluğu öğrenilmeden 2. aşamaya geçilmemeli. 2. aşamada öğrencilere yardımcı olunabilir.

2. İsmini Söyle Hareketini Yap

Oldukça eğlenceli bir tanışma oyunudur. Hele ki ana sınıfı veya 1. sınıflarda tadından yenmez.

Öğrenciler oturarak veya ayakta halka oluşturur. Sırayla herkes ismini söyler. Ardından bir hareket, şekil veya mimik yapar. Daha sonra hep birlikte o kişinin ismi söylenip hareketi tekrar edilir. Sonra sıradaki öğrenciye geçilir. Bütün öğrenciler isimlerini söyleyip hareketini yaptıktan sonra genel bir tekrarlama yapılır. Hep birlikte en baştan sırayla herkesin ismi söylenip hareketi yapılarak oyun bitirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sosyal İçerme Semineri ve İzlenimlerim (Erzurum - Ağustos'18)

Öneriler: Ayakta olunması hareket üretme açısından daha avantajlı olur. Öğrenciler hareket üretmekte zorlanabilir veya tekrara dönüşebilir. Bu noktada öğretmen yardımcı olabilir. El  çırpmak, asker selamı durmak, hayvan sesleri çıkarmak, göz açıp kapama, göz kırpmak, etrafında bir tur atma, çömelip kalkma, gülme-ağlama gibi duygu ifadeleri, bebek sesleri vb.

3. Merhaba, Ben …

Eğlenceli ve hareketli bir tanışma oyunudur. Bu tanışma oyununda müzik gerektiği için müzik çalar ya da bilgisayar ve hoparlör gerekir.

Öğrenciler bahçede ya da sınıfta rastgele dağılırlar. Öğretmen müziği açar ve oyun başlar. Öğrenciler müzik eşliğinde rastgele gezinmeye başlar. Müzik durduğu anda öğrenciler en yakınındaki öğrenciyle el ele sıkışıp “Merhaba” der. Merhabalaşan öğrenciler birbirlerine isimlerini söylerler. Müzik tekrar başladığı anda ise “Hoşçakal” diyerek gezinmeye devam ederler. Bu şekilde müzik durdur-başlat yaparak oyuna devam edilir.

Öneriler: Bahçede oynanacak ise oyunun takibi açısından sınır belirlemesi gerekir. Müziksiz de oyun oynanabilir. Müziksiz oynanacağı zaman bir süre verilir. Öğrenciler rastgele gezinerek olabildiğince kişinin adını öğrenmeye çalışır. Bu sırada yine “Merhaba, Hoşçakal” ifadelerinin söylenilmesine dikkat edilir. Öğrencilerden öğrendikleri isimleri saymaları istenir. Sonra diğer oyunlardan bir tanesi oynanarak öğrenme kalıcılığı sağlanır.

4. Adını Söyleyen Heykel

Müzikli bir tanışma oyunudur. Müzik için bir araç gerekir.

Öğrenciler sınıfa rastgele dağılır. Öğretmen müziği açtığında öğrenciler oynayarak sınıf içinde gezinmeye başlar. Müzik durduğu anda öğrenciler heykel gibi hareketsiz dururlar. Öğretmen bir öğrencinin yanında giderek “Benim adım….., Senin adın ne?” diyerek öğrencinin adını sorar. Öğrenci “Benim adım ……” diyerek adını söyler. Sonra bütün sınıf öğrencinin adını yüksek sesle tekrarlar. Bütün öğrencilerin adı söyleninceye kadar oyun devam eder.

Öneriler: Öğrencilerin farklı şekillerde durarak heykel olması istenebilir. Daha eğlenceli olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  1. Sınıflar İhtiyaç Listesi

5. İsim Treni

1. sınıf öğrencileri için zor gibi görünen ancak oynadıkça eğlenceli ve kolay bir tanışma oyunudur.

Öğrenciler oturarak veya ayakta halka oluştururlar. Öğretmen kendi ismini sağ tarafındaki öğrenciye söyler. O öğrenci de öğretmen ile kendi ismini söyleyerek sağ tarafındaki öğrenciye söyler. İsimler söylenirken kişiler parmakla gösterilir. Bu şekilde isimler arka arka eklenerek oyuna devam edilir.

Öneriler: Öğrenciler 1. sınıf olduğu için büyük gruplar yerine küçük gruplar oluşturularak oynatılabilir. Daha sonra büyük gruba geçilir.

 

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir