Balonlu Okuma Yazma Oyunu

harf ogretimi oyun-okuma yazma oyunlari-ilk okuma yazma oyun oyna-balon oyunlari-hece oyunlariİlk okuma yazma öğretimi sürecinde öğrencilerimle balon ile hem oynadık hem de dikte çalışması yaptık. Bu okuma yazma oyununda öğrendiğimiz fazla harf olmadığından oluşturduğumuz hece ve kelime sayısı sınırlı oldu. Zamanla yeni sesler eklendikçe oyunumuz daha da renklenecek ve hareketlenecek.

Oyunu ilk defa oynadığımızdan dolayı kimi zaman hece veya kelimeler tersten yazıldı. Büyük, küçük harf kullanımı bilinmediğinden yanlışlıklar yapıldı. eLe gibi kelime ortasında büyük harf, ELle gibi büyük-küçük harf karışımı şeklinde kullanımlar oldu. Fırsattan istifade ederek, uygun bir şekilde düzeltme yapılarak büyük ve küçük harf yazımıyla ilgili bilgiler verildi. Bizim için eğlenceli bir ders oldu.

Balonlu Okuma Yazma Oyunu

Bu ilk okuma yazma oyunu için öğrenci sayısı kadar balon şişirilir. Sınıf kalabalık ise gruplar halinde oynatılabilir. Şişirilen balonların üzerine öğrenilen harfler yazılır. Balonlar öğrencilere dağıtılır. Müzik açılarak öğrencilerin balonlarla havaya atarak eğlenmeleri sağlanır. Müzik kesildiğinde herkes bir balon kapar. Öğrenciler balon üzerindeki sesi kullanarak öğretmenin yönergede söylediği hece veya kelimeyi arkadaşlarıyla birleşerek oluşturmaya çalışır.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Annelerimize Sürpriz Hazırladık

Yazar: Şerafettin Altıntaş

MEB'te Sınıf Öğretmeni, aynı zamanda MEB Aile Eğitimi Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir